X

FEMKO Yardım?

0232 486 17 11 Pazartesi - Cuma 09:00 - 17:30 arası

Yangın Hidrantı

PERİYODİK KONTROLÜ

"Büyük bir kazayı önlemek için küçük bir hareket yeter."

Yangın Hidrantı GİBİ İŞ EKİPMANLARININ KUSURLU HALLERDE YA DA YANLIŞ KULLANILMASI NETİCESİNDE ÇOK SAYIDA ÜZÜCÜ KAZALAR YAŞANABİLMEKTEDİR.

PERİYODİK KONTROLLERİNİN YAPILMASI GÜVENLİ ÇALIŞMA KOŞULLARININ GEREĞİDİR.

~ FEMKO ~

FEMKO MUAYENE, UZMAN EKİP VE EKİPMANLARI İLE GERÇEKLEŞTİRDİĞİ TÜRKAK AKREDİTASYONLU Yangın Hidrantı MUAYENELERİNDE, İLGİLİ EKİPMANIN KALDIRMA İŞİNİ GÜVENLİ OLARAK GERÇEKLEŞTİREBİLDİĞİNİ VE TEST GEREKLİLİKLERİNİ SAĞLADIĞINI KONTROL EDEREK, TESPİT EDİLEN EKSİKLİKLERİ, UYGUNSUZLUKLARI VEYA TEHLİKELİ DURUMLARI RAPORLAR.

~ FEMKO ~

YASAL
MEVZUAT!

“İş Ekipmanlarının Kullanımında Sağlık ve Güvenlik Şartları Yönetmeliği“ ne göre, teknik hizmetlerinin güvenirliliğini ve yeterliliğini onaylatmak amacıyla, işletmenizde bulunan Yangın Hidrantı periyodik kontrollerinin yılda en az 1 kere yaptırılması kanunen zorunludur.

KONTROL KRİTERLERİ

Yangın Hidrantı periyodik kontrol muayenesi ile ilgili, yasal mevzuat ve standartlar çerçevesinde gerçekleştirilecek olan kontroller öncesinde firmalar tarafından mutlaka gerekli ön hazırlıkların yapılması gerekmektedir.

SIKÇA SORULAN SORULAR

Birlikte Çözelim

Femko Corporation, işletmenizde bulunan ekipmanların periyodik kontrollerini yasal mevzuatlara uygun, uzman denetçileriyle ve yenilikçi metodlarla çözümlemek adına kurulmuş profesyonel bir denetim kuruluşudur.

BİZE GÜVENEN PROFESYONELLER

Denetim hizmeti sunduğumuz daha fazla firma bilgisi için lütfen irtibat sağlayınız.
X
Forklift Muayenesi

Forklift gibi kaldırma iletme makinalarının yanlış kullanılması ve kusurlu araçların kullanılması neticesinde çok sayıda üzücü kazalar yaşanmaktadır. Forkliftlerin periyodik muayenelerinin yapılması hem güvenli çalışma koşullarının gereği, hem de yasal mevzuatların zorunlu kıldığı bir uygulamadır..

Hemen İncele

Mobil Vinç Muayenesi

Mobil vinç araç üstünde bulunan ve istenilen yere gidip ağır yükleri kaldırabilen vinçlere denir. 50 ton civarı ağırlığa kadar ağır yükleri kaldırabilen mobil vinçlerin bir çok çeşidi bulunmaktadır. İş makinasına benzeyen mobil vinçler inşaat şantiyelerinde, ağır vasıta araçları kaldırmada, konteynır kaldırmada, makine endüstrisinde ve ağır yükleri kaldırabilen her yerde kullanılmaktadırlar.

Hemen İncele

Transpalet Muayenesi

İşletmenizde bulunan transpalet ve istif makinaları kaynaklı, çalışanlarınızın ve işletmenizin güvenliği için gerekli olan periyodik muayene ve kontrolleri uzman mühendislerimiz eşliğinde gerçekleştirerek, uygunsuzlukların tespiti ve raporlanması noktasında Femko Muayene sizlere profesyonel hizmetler sunmaktadır.

Hemen İncele

İş Makinesi Muayenesi

İş makinaları insanların yapamayacağı ağır işleri yapan makinalara iş makinası denir. Ağır işleri kısa zaman da yapabilen iş makinaları genellikle inşaat sektöründe, kazı işlerinde, yükleme işlerinde ve bunun gibi bir çok ağır işlerinde kullanılırlar. Çok pahalı olan bu makinalar kepçe, Kazıcı, Yükleyici, Ekskavatör, Greyder, Dozer, Kamyonet, Kamyon, Tır, Skyreper, Beton pompası ve bunun gibi büyük makinalar iş makinalarıdır.

Hemen İncele

Vinç Muayenesi

Vinçlerin güvenli ve ekonomik olarak çalışması için periyodik kontrollerinin ve korucu bakımların yapılması gereklidir. Vinçlerin en önemli elemanları olan kancalar ve halatlar günlük gözden geçirilmeli ve normal olmayan bir durum gözlenmesi durumunda, gerekli tedbirler alınmalıdır. Planlı ve koruma amaçlı yapılan bakım, halatlarda oluşabilecek tehlikeli durumların zamanında tespit edilmesini sağlamakta, güvenliği tehlikeye düşürecek ve büyük ekonomik kayıplara sebep olabilecek aksaklıkları önlemekte ve tesisin verimini arttırmaktadır.

Hemen İncele

Kule Vinç Muayenesi

Kule vinçler devrilme riski yüksek olan vinçlerdir. Bu nedenle kötü hava koşullarında özellikle rüzgarlı havalarda kesinlikle kullanılmamalıdır. Ayrıca bu vinçler kaldırabileceği kadar yük kaldırmalıdır. Özellikle yatayda en uçta bulunan kısıma verilecek ağırlık dikkate alınmalı ve ona göre yük yüklenmelidir.

Hemen İncele

Caraskal Muayenesi

Caraskal ağır yükleri manuel olarak kaldırabilmeye yarayan kaldırma aracıdır. Üzerinde bulunan sabit kancası ile sabit bir yere tutturulan caraskal daha sonra zincirleri üzerindeki kancayı yüke takarak elle diğer zinciri çekerek yükü kaldırmayı sağlıyor. Bu tarz kaldırma araçları genellikle sanayilerde, fabrikalarda, tershaneler de ve tamirhanelerde kullanılırlar.

Hemen İncele

Zincirli Çektirme Muayenesi

Halatlı çektirme yük kaldırma ve çektirme işlerini kolaylıkla yapan kaldırma iletme ekipmanıdır. Halatlı çektirme “Trifor” olarakta bilinmektedir. Halatlı çektirme genellikle çekme işlerinin yapıldığı yerlerde yani inşaat sektöründe, asansör montajlarında, dağcılık sektöründe, yolda kalmış araçları çekmede ve herhangi bir yükü çekmede kullanılmaktadır. Halatlı çektirme kullanılırken mutlaka kapasitesi kadar yükleri çektirilmelidir. Her ne kadar aşırı yüklere karşı emniyeti bulunsa da yinede dikkat edilmelidir. Halatlı çektirme devamlı olarak ağır yükleri çektirdiği için zamanla halatlı çektirme ekipmanları deformasyona uğrayabilir. Buda iş kazalarına neden olabilir. Bunun önüne geçmek için mutlaka bakım ve periyodik kontrollerinin yapılması gerekir. Kontrollerin yapılması hem iş kazalarının önüne geçer hemde halatlı çektirmenin performansını arttırır.

Hemen İncele

Araç Kaldırma Lifti Muayenesi

Çalışanlarınızın ve işletmenizin güvenliği için, bünyenizde bulunan araç kaldırma liftlerinin ve servis liftlerinin gerekli kontrollerini gerçekleştirmek ve yapılan muayeneler sonucundaki tespitlerin raporlanması noktasında, uygunsuzlukların giderilmesinden tüm işletmeler sorumlu bulunmaktadır.

Hemen İncele

Platform Periyodik Muayenesi

Platformlar, gelişen teknoloji ile birlikte her ne kadar daha da güvenilir hale gelseler bile yine de dikkat edilmesi gereken bir takım hususlar bulunmaktadır. Yük platformları her hangi bir kazaya sebebiyet vermemesi için bakım ve periyodik kontrolleri yapılmalıdır.

Hemen İncele

Asılı Erişim Donanımı Muayenesi

Asılı erişim donanımı yüksek katlı binaların tepesine yerleştirilen kaldırma aracıdır. Bu kaldırma aracı genellikle binaların dış cephesini temizlemek ve tamiratları yapmak için kullanılır. Binanın tepesine sabitleştirilen asılı erişim donanımı istenilen yere doğru dönebilmektedir.

Hemen İncele

Yükseltilebilen Seyyar İş Platformu

Yükseltilebilen seyyar iş platformu adından da anlaşılacağı gibi taşınabilir bir platform görevi görmektedir. Mobil bir kamyonet üzerine veya 4 tekerlekli bir mekanizmanın üzerine yerleştirilen seyyar iş platformu ile istenilen yüksekliklere çıkarak iş yapabilmektedir.

Hemen İncele

Sütunlu Çalışma Platformu Muayenesi

Sütunlu çalışma platformu yüksek katlı binaların cephesine kurulan çalışma platformudur. Bu platform sayesinde binaların cephesinde oluşan hasarlar giderilir.

Hemen İncele

Yürüyen Merdiven Muayenesi

Yürüyen merdiven ve yürüyen bantlar, basamakları devamlıi olarak dönen bir düzenek üzerine yerleştirilmiş, elektrik tahrikli olarak çalışan merdivenlerdir. İnsanları aşağı yönde veya yukarı yönde taşımaya yararlar. Asansörlere göre daha fazla insan taşıyabilen Yürüyen merdiven ve bantlar yıllık kontrol olarak muayeneye tabiki ekipmanlardır.

Hemen İncele

Yürüyen Bant/Yol Muayenesi

Yürüyen yol ve yürüyen bantlar, basamakları devamlıi olarak dönen bir düzenek üzerine yerleştirilmiş, elektrik tahrikli olarak çalışan ekipmanlardır. İnsanları ileri ve geri yönde veya belirli bir açı ile aşağı yönde veya yukarı yönde taşımaya yararlar. Asansörlere göre daha fazla insan taşıyabilen Yürüyen bantlar ve yollar yıllık kontrol olarak muayeneye tabi olan ekipmanlardır.

Hemen İncele

X
Kalorifer Kazanı Muayenesi

Kalorifer kazanı merkezi sistemlerde özellikle kullanılan binadaki tüm kaloriferleri ısıtmaya yarayan kazandır. Kömür v.b gibi yakıtlar ile yakılan kalorifer kazanı ısınarak sıcak suyu ısıtır. Merkezi sistem ise sıcak suyu kaloriferlere dağıtarak binadaki tüm kaloriferleri ısıtır. Kalorifer kazanlarının güvenliği için binanın tepesine genleşme tankı konulur. Bu genleşme tankı kazanda oluşabilecek patlamalara engel olur. Kış aylarında devalı olarak 7/24 kullanılan kalorifer kazanları mutlaka bakım ve periyodik kontrolleri yapılmalıdır.

Hemen İncele

Buhar Kazanı Muayenesi

Buhar kazanları buhar elde etmek için kullanılan kazanlar dır. Kömür, doğal gaz ve motorin gibi yakıtlar yakılarak kazan içerisinde su ısıtılır ve buhar elde edilir. Endüstriyel alanlarda sıkça kullanılan buhar kazanlarının içerisinde bulunan su yüksek ısıda buhar olan su kazan içerisinde su’dan daha fazla yer kaplar ve yüksek basınç oluşur. Buhar kazanlarında oluşan yüksek basınç kazandaki ekipmanlar ile kontrol altına alınır. Buhar kazanları devamlı olarak çalıştıkları için mutlaka kontrolleri yapılmalıdır. Zira zamanla buhar kazanlarında basınçtan ve yüksek ısıdan dolayı kazalar ortaya çıkabilir. Can ve mal güvenliğini almak için mutlaka buhar kazanlarınızı onaylanmış kuruluşlara periyodik kontrol yaptırınız. Basınçlı kap ve tesisatlarınızı periyodik kontrol yaptırmanız yasal bir zorunluluktur.

Hemen İncele

Buhar Jeneratörü Muayenesi

Buhar jeneratörleri ürettiği buharı depolamadan buharı direk olarak çalışan sisteme gönderir. Genellikle büyük işletmelerde, otellerde, çamaşırhanelerde, meşrubat, ilaç, deri, kimya sanayinde, tekstil sektöründe ve fabrikalarda kullanılırlar. Buhar jeneratörleri buhar yüksek basıncı güvenli bir şekilde üretir. Buhar jeneratörleri en küçük işletmelerden en büyük işletmelere kadar farklı büyüklüklerde üretimi yapılır. Birçok işletme 2000kg/h’ in altında buhara ihtiyaç vardır. Buhar jeneratörlerinin patlama riski su hacminin ve işletme basıncının önemi büyüktür. Bu nedenle insanların bulunduğu veya çalıştığı yerlerde buhar jeneratörleri ile çalışılırken dikkat edilmelidir. Buhar jeneratörü yüksek basınçta buhar ürettikleri için patlamalara ve ölümcül can ve mal kaybına yol açabilir. Günümüzde de yaşanan bu kazalar nedeniyle bir çok insan ölmüştür. Günümüzde basınçlı buhar üreten jeneratörler için güvenlik amacıyla tesisat ve techizatlar da farklı ekipmanlar ile önlem alınmıştır. Ancak yüksek basınçta çalıştıkları için buhar jeneratörleri mutlaka onaylanmış kuruluşlar tarafından bakım ve periyodik kontrolleri yapılmalıdır.

Hemen İncele

Pistonlu Kompresör Muayenesi

Pistonlu komresörleri piston kolu, piston, krank mili, gövde ve silindir gibi parçalardan meydana gelmektedir. Ortamdaki havayı sıkıştırıp basıncı arttıran yani basınçlı hava üreten makinalardır. Pistonların hareket ettirilmesi ile elde edilen havanın kompresör yardımı ile basıncı arttırılır. Düşük basınç elde etmek için tek kademeli yüksek basınç elde etmek içinse çift kademeli kompresör kullanılır. Endüstriyel alanlarda, otomobil servisi, diş teknisyenleri ve tekstil üreticileri gibi yerlerde kullanılmak üzere yapılan pistonlu kompresörlerin kazaya sebebiyet vermemeleri için mutlaka bakım ve kontrolleri yapılmalıdır. İş sağlığı ve güvenliği için önemli olan bu kontroller “İş ekipmanları kullanımında sağlık ve güvenlik şartları yönetmeliği”ne tabiidir.

Hemen İncele

Vidalı Kompresör Muayenesi

Diğer kompresörlerden farklı olarak birbirine geçmiş rotor ile basınçlı hava üreten makinaya vidalı kompresör denir. Basınçlı hava üreten vidalı kompresörler havayı hızlandırıp savurarak basınç oluşturur. Motordan alınan güçle vidanın dönmesi ile içindeki rotorları hareket ettirir ve hava basıncı elde eder. Sessiz çalışan bu kompresör türü erkek ve dişi rotorlar birleşerek çalışır. Yüksek basınç ile çalışan vidalı kompresörlerin mutlaka bakım ve kontrolleri yapılmalıdır. Bakımları ve kontrolleri yapılan vidalı kompresörler hem uzun süre hemde güvenli olarak çalışırlar. Yapılan kontroller aynı zaman da iş sağılığını ve güvenliğini de almış olur. Basınçlı kaplarda periyodik kontrol yasal bir zorunluluktur. Basınçlı kaplarda vidalı kompresörler “İş ekipmanları kullanımında sağlık ve güvenlik şartları yönetmeliğine” tabiidir.

Hemen İncele

X
Yangın Dolabı Muayenesi

Yangın dolabı yangın anında yangına hemen müdahale etmek için kullanılır. Yangın dolabı içerisinde basınca dayanıklı hortum bulunmaktadır. Yangın söndürme amaçlı kullanılan yangın dolabı genellikle işletmelerde, binalarda, okullarda, hastanelerde ve otellerde kullanılmaktadırlar. Yangın dolapları her katta ve yangın duvarları ile ayrılmış her bölümde aralarındaki uzaklık 30 m’den fazla olmayacak şekilde düzenlenir.

Hemen İncele

Yangın Tesisatı Muayenesi

Yangın Tesisatı gibi sistemlerin faal olmayısı, yanlış kullanım veya kusurlu araçların kullanılması neticesinde çok sayıda üzücü kazalar yaşanmaktadır. Yangın Tesisatı periyodik muayenelerinin yapılması hem güvenli çalışma koşullarının gereği, hem de yasal mevzuatların zorunlu kıldığı bir uygulamadır.

Hemen İncele

Yangın Pompası Muayenesi

Her an oluşabilecek yangınlara karşı yangın pompası büyük bir öneme sahiptir. Normal pompalara göre daha verimli çalışan yangın pompaları su teminini hızlıca karşılamaktadır. Binalarda, endüstriyel alanlarda, insanın olduğu ve yangın çıkabilecek her yerde kullanılırlar.

Hemen İncele

Yangın Hidrantı Muayenesi

aaaaa

Hemen İncele